Saanatunturi mäe 1029 meetri vallutamine kilpisjärvel 4 august 2022


Saanatunturi 1029 meetrine mäetipp sai vallutatud kenal 2022 aasta neljandal augustikuu päikese paistelisel päeval. Tegemist on minu isikliku teise ronimisega mägedes. Esimse 514 meetrine mäetipp sai proovitud vallutada aastal 2021 sodankyläs. Siis küll jäi umbes 100 meetrit tipust puudu kuid sain esimesed kogemused ning tohutu pisiku edaspidiseks ronimiseks. Vaata Ukkoluosto 514 meetri mäetipu seiklusteste videot.

Saanatunturi mägi asub soomes lapimaal norra piiri vahetus läheduses. Tegemist on turismindus meelis paigaga mägedes seikleiatele ja kõigile neile kelledele meeldivad mägised vaated ja ilmastik. Mägedes vahetub ilm põhimõtteliselt minutitega. Näiteks kui ronisin seal mäel oli sooja öösiti nii üle 10 kraadi kuid juba järgmine hommik oli sooja vaid paar kraadi hommikul.

Ma ei ole mingine nii öelda profesionalne ronija, olen täiesti amatöör, puuduvad igasugused teadmised ja vastavad kogemused ning ka varustus/ettevalmistus sellisteks ronimisteks. Vaata mu ukkoluosto videot ja ka saanatunturi ronimis videosid ning näed mu varustust ronimiseks. Kokkuvõttev märksõna võiks olla kroksid.

Meeldib teha kõiki asju risti vastupidi ja võtta vastu erinevaid väljakutseid. Nii ka seekord otsustasin ronida ülese tippu mitteametliku teekonda. Etteruttavalt ütlen, et minu valitud teekond jäi siiski pooleli ja pidin siiski tippu pääsemiseks pöörduma tagasi ametlikule teele. 


Videod sisaldavadgi klippe mu seiklustest mäe nõlval ronimistest mitte ametliku teekonda. Esmalt ronisi ülesse 900 meetrini kuniks selgus, et viimast sadat meetrit on võimatu jätkata. See peale laskusin alla 750 meetri peale ja ukerdasin nii paar kilomeeteit sellel kõrgusel kusagil mäe nõlval.

Vahepeal muutus olukord ka üsna eluohtlikuks ja oli ka mõtteid loobuda kogu ronimisest ja minna tagasi alla ning käia ära tipus siiski ettenähtud rada mööda... Ei kahetse grammi võrdki, et ma ei loobunud ja jätkasin oma ukerdamist mööda libedaid järsakuid ja kivide vahel kulgemist.

Etterutavalt veel nii palju, et ametliku radapidi kulunuks aega umbes 3 tundi ära käia tipus siis minul kulus selleks pea 8 tundi. Olen ka täiesti kindel, et need vaated mida ma omal teekonnal kogesin oleks täiesti võimatu olnud kogeda ametlikul teekonnal kuna see kulgeb mäe keskel ja need minu vaateid ei ole võimalik näha sealt. Kinnitan seda sellepärast, et mäest alla tulemiseks kasutasin ametliku rada ja nägin oma silmaga, et see pole võimalik. Allatulekukski kulus kõigest 1,5 tundi aint.

Kokkuvõtvalt julgen soovitada ekstreemsemat rada kõigile seiklushimulistele. Minu marsruudi leiab Gaia GPS veebilehelt klikates SIIA salvestan oma ronimised edaspidi kõik antud veebilehele kasutades selleks mobiili rakendust "Gaia GPS"

Võta minuga julgelt ühendust kui on küsimusi või mis iganes infot soov saada või jagada. Tutvu mu varasemate seiklustega siin blogis, jälgi mu youtube kanalit piilu ka GALERIIST pilte ning võimalusel võid ka teha annetusi mu seikluste jaoks. Nende tegemiseks erinevad võimalused saadaval SIIN

Kohtumisteni järgmistel seiklustel! Plaanis on vallutada Halti mägi 1323 meetrit milleni jõudmiseks tuleb jalgsi maha vantsida 50km :)

Soovin kõike ilusat ning head sulle edaspidiseks ja tänan sind vaatamast, lugemast ja annetamast :) 

Saanatunturi mäkke ronimine OSA-1

Leiad kõik 8 osa sellest mäkke ronimsest mu youtube video playlistist klikates sellele lingile https://www.youtube.com/playlist?list=PLbjPFhzmiQbO0Yna1FkSVyzWqB2S3RFZt

Kommentaarid

LOETUMAD POSTITUSED

Halti kahe mäetipu ühekorraga vallutus seikluse kokkuvõte

Võrdluses kaks erinevat päikesepaneelide süsteemi kokku 420W

Oma elukesega põhja minek - suund põhja!

NORDKAPP ... kiire kõrvalepõige ehk kuidas ideed sünnivad käigu pealt